آیا ترک اعتیاد هم "بلا" است؟

Balayeh Etiyadبا هدایت یکی از بازاریان کوشا- در دالان سوم سرای حاج حسن از بازار عباس آباد-چهار سوق بزرگ- به شرکت "انتشارات ایده پردازان فن و هنر" سر زدم.

گفتگو با آن بازاری- گفت: نام مرا به آقای مهندس غفاری نگو-درباره خوی گیری(1) و خوگرفته(2) بود که نشانه آقای مهندس غفاری- شرکت نامبرده بالا را به من داد و گفت ایشان- آقای مهندس غفاری- دو خوگرفته را از آن بدگونگی(3) رهایی داده و به زندگی روان و به روال همیشگی برگردانده است، پس بهتر است با او گفتگو کنی شاید زودتر به نتیجه برسی ... و من چنین کردم.

آقا عبدالله میرزا_ روستازاده ای فرهیخته

roostazadeh farhikhteh"پدرم منبری و مکتبدار بود. او در دین باوری، خدا شناسی و دوست داشتن حضرت محمد(ص) از سلمان و ابوذر جلوتر بود. من که تحت تعلیم و سرپرستی چنین پدری قرار داشتم در پنج سالگی همه علوم را می دانستم(1)؛ نوحه، قرآن، شعر، ذکر مصیبت، مرثیه سرایی و... به همین سبب مرا عبدالله میرزا(2)صدا می کردند..."

"تا الآن هزار بار قرآن را خوانده ام با ترجمه ها و تفسیرهای افراد مختلف، تفسیر خواجه عبدالله انصاری تفسیری عارفانه است. بعضی ترجمه ها تحت اللفظی است و برای خواننده جذاب نیست. کسی هم مثل آقای طباطبایی که خدایش بیامرزد بیست جلد تفسیر قرآن نوشته که خواندن آن درک، وقت و حوصله ی بسیا می خواهد. آقای برقعی که کتاب تابشی از قرآن را نوشته 40 سال شیعه خالص و چهل سال ضد شیعه بود! آقای الهی قمشه ای پدر آقای دکتر الهی قمشه ای، ترجمه جالب و خوبی از قرآن دارد."

آرامگاه امامزاده های بازار تهران

emamzadeganدر پرسه های بازار به چند آرامگاهِ امامزاده برخوردم. امامزاده زید، امامزاده سید اسماعیل، امامزاده ابراهیم، امامزاده سید ولی، امامزاده غیبی، امامزاده چهل تنان و .... یکی از بازارگانان چای در دالان سوم سرای حاج حسن از چهارسوق بزرگ بازار عباس آباد به من گفت: در آغاز خیابان باب همایون، کنار ساختمان شرکت مخابرات ایران، به تازگی امام زاده ای پیدا شده است. اگر شجره نامه(1) آن را پیدا کردی یکی هم به من برسان.

گفتاری از فرزند آیت ا... غروی

Ramsheدر کوچه بالاگر رو به روی حسینیه رامشه ای ها بن بست کوتاه و کوچکی هست که در انتهای آن، خانه آیت الله غروی، پیشنماز مسجد گلشن که خود بنیان گذار آن است جای دارد. (در زمانی دیگر گزارش دیدار و گفتگو با ایشان را خواهم نوشت) در بازار حضرتی با یکی از پسران آیت الله غروی برخورد کردم و به شنیدار گفته های ایشان نشستم.

آقای جواد غروی، پارچه فروش گفتند:

 

 

 

 

مرکز ترک اعتیاد در محله سیروس

molavi naدر شهرک ولیعصر- حیدری جنوبی پلاک 166 واحد 3 دفتری هست با ریاست آقای مؤمنی که دو مرکز گذری کاهش آسیب (نوید همرازی ایرانیان) را راهبری می‌کند. یکی از این دو مرکز که ویژه بانوان و در محدوده فعالیت سرای تسهیلگری سیروس و بازار می‌باشد به نشانی خیابان مولوی کوچه زین‌الدینی (نام پیشین: عطایی)، دیگری ویژه آقایان و در شهرک کاروان واقع است.

کلیسای طادئوس بارقیموس در بازار تهران

tadeous churchدر بازار حضرتی، کوچه ارامنه، کهن ترین کلیسای تهران قرار دارد. دانستنیهای تاریخی، معماری و تصویری آن در اینترنت موجود است. روز یکشنبه ای به نشانی کلیسا رفتم تا آن جا را بازدید کنم و در برنامه های آن همکاری نمایم. در های کلیسا را بسته و چفت و بست شده دیدم. به شورای خلیفه گری کلیسا ها نبش خیابان نجات اللهی و خیابان کریمخان زند- پیش آقای دکتر نرسیسیان مدیر روابط عمومی شورا رفتم. ایشان گفتند آگاهی های من هم بیش از آن چه که در اینترنت یافت می شود نیست، اما آن کلیسا زیر سرپرستی و فرمان کلیسای گئورک-در محله سنگلج- اداره می شود.